Czym jest wizyta konsultacyjna?

Wizyta konsultacyjna jest niezbędnym etapem rozpoczęcia leczenia stomatologicznego. Pozwala na oswojenie się z gabinetem. Jest momentem poznania lekarzy i uzyskania odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Na wizycie przygotowywany jest indywidualny plan leczenia w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Podczas wizyty konsultacyjnej stomatolog dokonuje przeglądu jamy ustanej, przedstawia wstępny plan leczenia wraz z kosztorysem oraz ustala kolejne terminy wizyt. W klinikach i gabinetach Stowarzyszenia wykonywane jest kompleksowe leczenie w każdej specjalizacji: stomatologia zachowawcza, endodoncja, protetyka, ortodoncja, chirurgia, implantologia, periodontologia, stomatologia estetyczna.

Czym jest koferdam?

Koferdam czyli arkusz gumy używany w celu odizolowania zęba lub zębów podczas zabiegów dentystycznych. W jaki sposób używa się koferdamu? W arkuszu gumy za pomocą dziurkacza wycina się otwór w miejscu leczonego zęba. Na dopasowanej do danego zęba klamrze dentysta rozciąga przedziurkowany listek gumy lateksowej, następnie wraz z klamrą umieszcza szczelnie na zębie tak, aby klamra obejmowała swoimi ząbkami cały obwód zęba.

Do czego służy koferdam?

 • zabezpiecza leczone zęby przed dostępem śliny
 • skraca i usprawnia zabieg – nie ma potrzeby ciągłej wymiany wałeczków z ligniny
 • zabezpiecza pacjenta i lekarza przed zakażeniem zabiegowym,  a także przed przypadkowym dostaniem się do dróg oddechowych narzędzia
 • chroni błonę śluzową przed podrażnieniem przez substancje chemiczne używane w trakcie zabiegu i zabezpiecza ją przed zranieniem wiertłem.

Koferdam jest niezbędny w trakcie leczenia kanałowego. Obecnie znajduje także zastosowanie w trakcie leczenia zachowawczego, protetycznego, czy też podczas zabiegów z zakresu profilaktyki lub stomatologii estetycznej. Koferdam nie zaburza w żaden sposób oddychania pacjenta. Stosowanie koferdamu przekłada się na skuteczność i efektywność leczenia.  

Na czym polega leczenie implantologiczne?

Utrata jednego lub większej liczby zębów to niemiłe przeżycie, któremu oprócz problemów związanych z estetyką towarzyszy bardzo często ból, kłopoty z jedzeniem, obniżenie aktywności oraz rozczarowanie spowodowane luźną protezą. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest leczenie implantologiczne. Dlaczego warto wybrać implanty? Najważniejszą zaletą implantów jest ich trwałość. Aż u 98% Pacjentów implanty ulegają trwałej integracji z kością, nie przysparzając najmniejszych problemów w późniejszym użytkowaniu. Pozostałe zalety wyboru implantów to:

 • poprawa wyglądu – dzięki implantom połączonym z kością, uśmiech odzyskuje naturalny i estetyczny wygląd
 • poprawa wymowy – niestabilne protezy mogą utrudniać wyraźną mowę. Implanty umożliwiają normalny sposób mówienia bez seplenienia
 • większa wygoda – implanty są trwale połączone z kością i nie powodują dyskomfortu takiego, jak ruchome protezy
 • ułatwione gryzienie i żucie – ruchoma proteza w przeciwieństwie do implantów, utrudnia lub uniemożliwia skuteczne gryzienie jedzenia. Implanty pozwalają gryźć bez bólu i kłopotów
 • poprawia samopoczucie – dzięki implantom odzyskasz pewność siebie i piękny uśmiech
 • poprawia stan jamy ustnej – w przeciwieństwie do mostów protetycznych, wszczepienie implantów nie wiąże się ze szlifowaniem pozostałych zębów. Lekarz nie ingeruje w zdrowe zęby, co skutkuje ogólnie lepszym stanem zdrowia jamy ustnej. Dzięki pojedynczym wszczepom możliwe jest dokładne czyszczenie zębów
 • wytrzymałość – tytanowe wszczepy są bardzo wytrzymałe. Przy odpowiedniej higienie mogą dożywotnio spełniać swoją funkcję
 • komfort bez kłopotów – ruchome protezy są krępujące i kłopotliwe przy obsłudze. Implanty to rozwiązanie trwałe, nieruchome i bezproblemowe.

Szkolenie z holistycznej koncepcji leczenia prof. Slavicka i szkoły VieSID

Za nami niesamowite wydarzenie.  Na specjalne zaproszenie Stowarzyszenia Liderów Stomatologii Polskiej, dr Agnieszka Szygenda prze dwa dni intensywnie szkoliła lekarzy z naszych członkowskich klinik, przybliżając koncepcję leczenia okluzji prof. Slavicka i szkoły VieSID. Szkolenie odbyło się w hotelu Lord w Warszawie, w dniach 24 – 25.03.2018.

Czytaj więcej

Światowy dzień zdrowia jamy ustnej

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (ang. WOHD, World Oral Health Day) – najważniejsze święto stomatologiczne, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o znaczeniu zdrowia jamy ustnej, także w kontekście ekonomicznym oraz promowanie profilaktyki. Wydarzenie w 2007 roku ustanowiła Światowa Federacja Dentystyczna FDI. W ramach obchodów na całym świecie podejmowane są inicjatywy oraz akcje przypominające, że zdrowe zęby to podstawa zdrowia ogólnego.

Czytaj więcej

Witamy Denta-Line, nowego członka Stowarzyszenia Liderów Stomatologii Polskiej

Do naszego ogólnopolskiego grona liderów dołączyła niedawno przychodnia Denta-line z Babic Nowych koło Warszawy. Przychodnię Denta-line tworzy zgrany zespól ambitnych lekarzy, wspierany przez zespół profesjonalnych higienistów, asystentek oraz recepcjonistek.

Denta-line stawia na kompleksową opiekę stomatologiczną. Przeprowadza zabiegi z zakresu: stomatologii zachowawczej, endodoncji, higieny stomatologicznej (usuwanie kamienia, wybielania),  leczenia periodontologicznego i skomplikowanych zabiegów chirurgicznych,  implantologii, protetyki i stomatologii dziecięcej. Przychodnia wyposażona jest w nowoczesny sprzęt: radiowizjografię, rentgen stomatologiczny, tomograf 3D i panoramę, mikroskopy, endometry.

Już teraz cieszymy się na tą współpracę! Po więcej informacji na temat Denta-line zapraszamy na stronę :
http://www.denta-line.pl/index.php

Szkolenie kliniki Dentart z odbudowy zębów

Jednym z priorytetów gabinetów należących do Stowarzyszenia jest poszerzanie wiedzy, doskonalenie umiejętności, poznawanie oraz wprowadzanie najnowszych i najlepszych rozwiązań w leczeniu stomatologicznym. W ubiegłą sobotę, dla lekarzy z kliniki Dentart odbyło się szkolenie „Odbudowa zębów Inlay/Onlay – krok po kroku”.  Szkolenie przeprowadził dr Marcin Krupiński, który specjalizuje się w nowoczesnym leczeniu endodontycznym oraz w stomatologii estetycznej. Lekarze wzięli udział w dwóch częściach szkolenia: wykładzie oraz warsztatach praktycznych na fantomach.

Leczenie kanałowe (endodoncja)

Leczenie kanałowe (endodontyczne) kojarzy się z długotrwałym i bolesnym procesem. Wizja nieprzyjemnego zapachu odstrasza, a jedynym rozwiązaniem wydaje się być usunięcie zęba. To błąd! Profesjonalne gabinety stomatologiczne ratują zęby i umożliwiają ich odbudowę, a leczenie jest bezpieczne i bezbolesne. Zabiegi wykonywane są bardzo precyzyjnie poprzez zastosowanie najwyższych standardów:

 • leczenie mikroskopowe – pozwala na pracę w dużym powiększeniu co gwarantuje dokładne oczyszczenie kanału. Jest to niezbędne aby nie doszło do żadnych powikłań po przeoczeniu lub niedostatecznym oczyszczeniu kanału
 • diagnoza – najnowocześniejszy sprzęt umożliwia uzyskanie cyfrowych obrazów panoramicznych, punktowych, cefalometrycznych i wszystkich innych niezbędnych do prawidłowej diagnostyki
 • koferdam – stosowanie koferdamu przez stomatologów gwarantuje wyizolowanie leczonego zęba, zapewniając pełną aseptyczność i chroniąc pacjenta przed absorpcją środków dezynfekujących kanał
 • idealnie wypełniony kanał – trwałość leczenia gwarantuje najwyższa jakość materiałów używanych do wypełniania kanału. Bakterie nie mają szans, by zacząć ponownie się namnażać.

Szkolenie w klinice PRIMADENT z dr Kają Wichrowską-Rymarek

W ubiegłą sobotę w naszej członkowskiej klinice Primadent odbyło się szkolenie z ESTELITE ASTERIA, które prowadziła dr Kaja Wichrowska-Rymarek. Asteria to wysokiej jakości kompozyt, utwardzalny światłem i nieprzezierny dla promieni rentgenowskich. Przeznaczony jest do zębów przednich i bocznych, znacznie ułatwiając wykonywanie uzupełnień wielowarstwowych, oferując jednocześnie najwyższą estetykę. Wyniki są w pełni naturalne, a uzupełnienia nie da się odróżnić od zębów własnych.

Primadent  stale doskonali swoje umiejętności, wprowadza najnowsze rozwiązania stomatologiczne,  po to by spełniać oczekiwania pacjentów i oferować  leczenie na najwyższym poziomie.