Profilaktyka – jak dbać o zdrowe zęby?

Aby imponować zdrowymi zębami, trzeba o nie systematycznie dbać. Dokładne szczotkowanie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej to podstawowe czynności wykonywane każdego dnia. Często niestety są one niewystarczające. Kliniki stomatologiczne w ramach profilaktyki jamy ustnej wykonują szereg zabiegów niezbędnych do zapewnienia prawidłowej higieny:

  • usuwanie kamienia [scaling] – pozostający na zębach kamień, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie, którego następuje ich zanik i odsłonięcie korzeni zębów (parodontoza). Czyszczenie zębów usuwa złogi i przebarwienia oraz poprawia stan higieny jamy ustnej. Zabieg usuwania kamienia wykonywany jest  mechanicznie przy użyciu skalera ultradźwiękowego.
  • piaskowanie zębów – jest to usuwanie drobin kamienia nazębnego i osadów znajdujących się na powierzchni zębów, powstałych po kawie, herbacie, papierosach. Najpierw usuwany jest  gruby kamień nazębny przy pomocy skalera ultradźwiękowego, a potem drobny kamień i osad przy użyciu piaskarki.
  • fluoryzacja – jest zabiegiem polegającym na pokryciu powierzchni zębów preparatem fluorowym. Lakier fluorowy wbudowując się w szkliwo, chroni je przed działaniem kwasów. Zabieg wzmacnia powierzchnię szkliwa i uodparnia je na działanie próchnicy.