Profilaktyka zakażeń krzyżowych w Galerii Uśmiechu

Galeria Uśmiechu – Centrum Stomatologii Estetycznej w Krakowie dba o najwyższy poziom standardów higieny. Nie bez powodu klinika została doceniona przez mieszkańców Krakowa, którzy przyznali jej tytuł Czystego Miejsca, za szczególną dbałość o higienę.

Personel kliniki cały czas się szkoli, by jeszcze bardziej zadbać o komfort i bezpieczeństwo pacjentów. W tym tygodniu cały personel medyczny kliniki brał udział w szkoleniu dotyczącym profilaktyki zakażeń krzyżowych. Czym są zakażenia krzyżowe? To po prostu przenoszenie drobnoustrojów, wirusów i bakterii pomiędzy pacjentami a lekarzem poprzez niezdezynfekowane powierzchnie, narzędzia oraz całe otoczenie.

Właśnie owo „niemedyczne” otoczenie, często bagatelizowane, odgrywa bardzo dużą rolę. Za pośrednictwem rąk przenoszonych jest nawet 40% zakażeń krzyżowych, ponieważ ręce personelu stomatologicznego kontaktują się nie tylko z pacjentem i sprzętem medycznym, ale również z komputerem, telefonem, banknotami.
Personel nie może jeść, pić, czy wnosić telefonu komórkowego do gabinetu.  Nieświadome dotknięcie telefonu podczas zabiegu, kończy się przeniesieniem na sprzęt śliny pacjenta. To samo dotyczy biżuterii, klawiatury komputera, czy banknotów.

Praca w rękawiczkach musi odbywać się jedynie przy pacjencie (a nie np. przy dokumentacji lub komputerze), obowiązkowe jest stosowanie masek ochronnych w trakcie pracy przy pacjencie, dbanie o brak jakichkolwiek uszkodzeń skóry dłoni (np. zbyt mocno wycięte skórki przy paznokciach),  regularna procedura higienicznego mycia rąk.