Czym jest koferdam?

Koferdam czyli arkusz gumy używany w celu odizolowania zęba lub zębów podczas zabiegów dentystycznych. W jaki sposób używa się koferdamu? W arkuszu gumy za pomocą dziurkacza wycina się otwór w miejscu leczonego zęba. Na dopasowanej do danego zęba klamrze dentysta rozciąga przedziurkowany listek gumy lateksowej, następnie wraz z klamrą umieszcza szczelnie na zębie tak, aby klamra obejmowała swoimi ząbkami cały obwód zęba.

Do czego służy koferdam?

  • zabezpiecza leczone zęby przed dostępem śliny
  • skraca i usprawnia zabieg – nie ma potrzeby ciągłej wymiany wałeczków z ligniny
  • zabezpiecza pacjenta i lekarza przed zakażeniem zabiegowym,  a także przed przypadkowym dostaniem się do dróg oddechowych narzędzia
  • chroni błonę śluzową przed podrażnieniem przez substancje chemiczne używane w trakcie zabiegu i zabezpiecza ją przed zranieniem wiertłem.

Koferdam jest niezbędny w trakcie leczenia kanałowego. Obecnie znajduje także zastosowanie w trakcie leczenia zachowawczego, protetycznego, czy też podczas zabiegów z zakresu profilaktyki lub stomatologii estetycznej. Koferdam nie zaburza w żaden sposób oddychania pacjenta. Stosowanie koferdamu przekłada się na skuteczność i efektywność leczenia.