Paradontoza

Paradontoza to choroba przyzębia, czyli struktur otaczających zęby. Wywołana jest przez długotrwały stan zapalny tkanek. Jak do niego dochodzi?

  1. Na powierzchni zębów przy granicy z dziąsłami gromadzi się płytka nazębna z czasem przekształcająca się w kamień nazębny. Jest to siedlisko bakterii, które nieusuwane lub niewłaściwie usuwane przyczyniają się do powstania i rozwoju paradontozy. W ciężkiej postaci choroby dochodzi do zaniku dziąseł i kości.
  2. Paradontoza może być dziedziczona. U osób, które posiadają geny decydujące o nadmiernej produkcji białka uczestniczącego w reakcjach zapalnych, paradontoza rozwija się częściej. W pierwszej fazie choroby pojawia się: nieświeży oddech zaczerwienienie dziąseł lekki obrzęk dziąseł krwawienie przy szczotkowaniu. Często te dolegliwości zanikają, więc błędnie lekceważymy objawy.
  3. Zaawansowana paradontoza to stan, w którym następuje uszkodzenie przyzębia za sprawą kamienia wnikającego coraz głębiej pod dziąsła. Kieszonki dziąsłowe powiększają się, bakterie zaczynają przenikać do korzeni zębów i kości szczęki. Obserwuje się: odsłonięte szyjki zębowe optyczne wydłużenie zębów (dziąsła cofają się) rozchwianie zębów i ich wypadanie ubytki kości wokół zębów.
  4. Samo mycie zębów i dbałość o higienę jamy ustnej mogą okazać się niewystarczające. Konieczne stają się regularne zabiegi higienizacyjne.